DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 07.05.2024 16:06:45 

chovatelská  stanice   A  B  I  T  I  B I

                                                                                                                         

                            B A S E N J I   -   A F R I K A

Toto neobvyklé plemeno se dříve nazývalo různě, např. CONGO DOG (konžský pes), BELGIAN CONGO DOG, CONGO BUSH DOG, CONGO HUNTING TERRIER, CONGO TERRIER, AFRICAN BUSH DOG, AFRICAN BARKLESS DOG (africký neštěkající pes) nabo BARKLESS DOG (neštěkavý pes). Domorodým jménem se nazývá M´bwa M´kubwa M´bwa Wanwitu, což znamená "pes,který skáče nahoru a dolů".

Tento menší africký pes sportovního vzrůstu má krátkou, jemnou srst, vztyčené ušní boltce a pevně na zádi zatočený ocas. Už po tisíce let se používá jako všestranný lovecký pes. Loví zrakem i čichem a dokáže prý pachovou stopu zachytit na vzdálenost až 75 metrů. Může být vycvičen i k vystavování a přinášení. Také mu lovci připevňují na obojek zvonečky a posílají ho do buše,aby vypichoval zvěř a nadháněl ji do sítí. Ve vesnicích se uplatňuje také jako hlídač. Basenži neštěká a mezi všemi domestikovanými psy patří mezi velice zvláštní plemena. Od ostatních psů ho odlišuje hned několik znaků.

1. Když něco upoutá jeho pozornost, kůže na čele se mu složí do podélných vrásek.

2. Místo štěkání vydává zvuky,kterým se říká "jódlování", vyje, vrčí a ječí.

3. Stejně jako feny volně žijících psovitých šelem hárají feny basenžiho jen jednou ročně.

4. Velice pečlivě se olizuje a čistí podobně jako kočka.

5. Kočce se podobá také v tom, že vydrží hodiny sedět u okna a vyhlížet ven.

6. Běhá klusem jako kůň.

Basenži je plemeno staré jako egyptské pyramidy. Najdeme ho na výtvarných památkách starověkého Egypta z doby 4. dynastie, tedy před 4500 léty. Jeho dokonalá vyobrazení jsou také na reliéfech z doby 11. dynastie, před čtyřmi tisíci let. Už v této vzdálené době zachytili egyptští výtvarníci basenžiho velmi přesně. Naprosto stejný typ psa se objevuje v pohřebním umění této civilizace po další stovky let. Je jisté, že tito psy byli pro Egypťany velice důležití a že byli jednotného typu, čistokrevně plemenění. Jsou tu stále a nezměnění, takže starou egyptskou civilizaci přežili o víc než dva tisíce let.

I když se sláva Egypta rozpadla v prach, psi byli i nadále ceněným majetkem. Pro majitele prý měli "větší hodnotu než manželky". Areál jejich výskytu se táhl od Egypta a Súdánu až po Konžskou pánev. Tady na ně poprvé narazili evropští badatelé, kteří v 19. století objevovali "černý kontinent". Od některých viktoriánských cestovatelů pocházejí zmínky o psech tohoto typu, které domorodci používali k lovu. Teprve roku 1895 se první pár dostal lodí do Anglie. Na Cruftově výstavě byli předvedeni jako "afričtí pralesní psi", krátce poté ale oba uhynuli na psinku. V roce 1923 byla z Konga dovezena skupinka šesti psů, ale ani ti nepřežili, a tak první úspěšný dovoz do Evropy pochází až z třicátých let 20. století

V roce 1936 navštívila tehdejší Belgické Kongo chovatelka Olivia Burnová. Překvapilo ji, že zdejší psi nejsou obvyklí kříženci, ale ušlechtilí psi jednotného typu. Několik jich od kmenových náčelníků koupila a pustila se do obtížného úkolu, totiž dopravit je do Anglie. Protože to byla zkušená chovatelka, vybrala prvotřídní jedince a dobře se o ně starala. Díky tomu psi přežili a stali se základem chovu basenžiho v západní Evropě. Anglický KC je zapsal do své plemenné knihy a roku 1937 bylidva z nich předvedeni na Cruftově výstavě. Vyvolali takový zájem, že ke zvládnutí davu musela být přivolána policie. Poté dorazili úspěšně z Afriky další psi, několik jich přivezla např. Veronica Tudor - Williamsová. Roku 1939 vznikl ve Velké Británii specializovaný chovatelský klub. Psi se brzy dostali i přes Atlantik a v r. 1945 byl založen chovatelský klub i v USA. Nyní je basenži běžným společenským a výstavním plemenem. V roce 2001 získal představitel tohoto plemene k všeobecnému překvapení titul BIS (Best in Show) na Cruftově výstavě v Anglii.

Basenži je sebejisté, elegantní, čilé, neúnavné a rychlé plemeno. Nezískal si masovou oblibu, ale ti, kteří ho znají, ho hájí až fanaticky. Barva srsti bývá černá, černotříslová, červená nebo žíhaná, vždy s bílými odznaky na končetinách, na konci ocasu, zepředu na hrudníku a často i v obličeji a na hrdle. Kohoutková výška činí maximálně 43cm, a protože basenži neštěká, může být dokonalým psem do města. Ovšem je třeba vzít v úvahu, že to je přírodní plemeno, které vyžaduje dost pohybu a spoustu pochopení.

Z knihy PSI  Encyklopedie více než 1000 psích plemen  Desmond  Morris